ابزار دقیق و اندازه گیری الکترونیکی
آنچه که قابل اندازه گیری است را اندازه بگیر و آنچه که قابل اندازه گیری نیست را قابل اندازه گیری کن (گالیله)
درباره وبلاگ


مروری بر فن آوری های مورد استفاده در ابزار دقیق و اندازه گیری الکترونیکی

مدیر وبلاگ : ناصر حافظی مطلق
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
عناصر اصلی بلندگوی دینامیک  عبارتند از: آهن‎ربای دائمی. سیم‎پیچ و دیافراگم مخروطی شکل که معمولاً از کاغذ، پلاستیک و یا فلز انعطاف‎پذیر ساخته شده ‏و با حرکت خود سبب لرزش ذرات هوا و تولید صدا می‎شود. تنها اتصال مخروط، به سیم‎پیچ مولد و لبه خارجی آن نیز به‎وسیله ماده پلاستیکی انعطاف‎پذیری به قاب خارجی متصل است. سیم‎پیچ نیز به‎وسیله قطعه‎ای عنکبوتی شکل به قاب خارجی متصل شده ‏است به‎گونه‎ای که در عین حال که سیم‎پیچ را در محل خود حفظ می‎کند، امکان حرکت آزادانه را نیز از آن سلب نمی‎کند. در بلندگوهای مخروطی، سیم‎پیچ مرتعش‎شده توسط امواج الکتریکی در میدان مغناطیسی آهن‎ربایی، موجب به حرکت درآوردن مخروط کاغذی متصل به آن شده و در نتیجه تولید امواج صوتی می‎نماید. 
 


]
نوع مطلب : عمل‎کننده‎های صوتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Loudspeaker، بلندگو، Diaphragm (acoustics)، How Speakers Work، طرز کار بلندگو، چگونه بلندگو کار می کند؟،

       نظرات
سه شنبه 26 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
میکروفون کریتسالی یا میکروفون پیزوالکتریک شامل یک قطعه بلور  پیزوالکتریک است که بر اثر اعمال انرژی مکانکی ناشی از ارتعاش امواج صوتی، انرژی الکتریکی متناسب با امواج صوتی تولید می‎کند.
نوع مطلب : حس‎گرهای صوتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Microphone،

       نظرات
سه شنبه 26 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
میکروفون‎های نواری از یک صفحه فلزی منعطف که در داخل یک میدان مغناطیسی قرار گرفته تشکیل شده‎اند. امواج صوتی صفحه منعطف را به ارتعاش درآورده و در نتیجه حرکت صفحه در داخل میدان مغناطیسی یک سیگنال الکتریکی با فرکانس متناسب با  فرکانس صدای اصلی تولید می‎شود.
نوع مطلب : حس‎گرهای صوتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Microphone،

       نظرات
سه شنبه 26 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
میکروفون خازنی دارای دوصفحه فلزی است که مجومعاً با هم تشکیل یک خازن می‎دهند. یکی از این صفحات انعطاف‎پذیر بوده و بر اثر ارتعاشات صوتی مرتعش می‎شود. امواج صوتی این صفحه منعطف را به ارتعاش درآورده و در نتیجه حرکت قاب فلزی که همانند یک خازن مسطح توسط باطری دارای بار الکتریکی شده است، سیگنالی الکتریکی با فرکانسی متناسب با صدای اصلی  ایجاد می‎شود. 
The principle of operation of a capacitor (condenser) microphoneCondenser Microphoneنوع مطلب : حس‎گرهای صوتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Condenser Microphones، Microphone،

       نظرات
سه شنبه 26 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
در میکرفون‌های دینامیک، سیگنال الکتریکی متناظر با صدا بر اثر حرکت کردن یک هادی در میان یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. در بیشتر میکروفون‌های دینامیک یک دیافراگم بسیار باریک و سبک در پاسخ به فشار هوا حرکت می‌کند. حرکت دیافراگم باعث حرکت یک سیم‎پیچ  معلق در میان یک میدان مغناطیسی شده که منجر به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی می‌شود. میکروفون‌های دینامیک حساسیت کمتری (در مقابل فشار هوا و فرکانس‌های بالا) نسبت به میکروفون‌های خازنی دارند و معمولاً می‌توانند در شرایط سخت‎تری کار کنند. 

نوع مطلب : حس‎گرهای صوتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : میکروفون، Microphone،

       نظرات
یکشنبه 24 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
تقویت‎کننده ابزار دقیق (Instrumentation Amplifier) نوعی تقویت‎کننده تفاضلی است که  به سبب امپدانس ورودی بسیار بالا در تجهیزات اندازه‎گیری و ابزار دقیق  پر کاربرد  است. همچنین آفست کم، رانش ناچیز، بهره تفاضلی بالا و فابل تنظیم به علاوه نویزپذیری کم و بهره مد مشترک بسیار پایین و مشخصه‎های مناسب دیگر سبب شده است این تقویت‎کننده‎ها کارآیی بالایی داشته باشند. از جمله تراشه‎های معروف تقویت‎کننده ابزار دقیق می‎توان از AD620، AD624، LH0036، LH0038، 1NA101، 1NA102 و 1NA110 نام برد.

\frac{V_\mathrm{out}}{V_2 - V_1} = \left (1 + {2 R_1 \over R_\mathrm{gain}} \right ) {R_3 \over R_2}نوع مطلب : پردازش و آماده‎سازی سیگنال، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Instrumentation amplifier،

       نظرات
جمعه 15 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
فیور مینیاتوری  یا کلید مینیاتوری (Miniature Circuit Breaker :MCB) تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار (عبور جریان غیر مجاز) محافظت می‎کند.
فیور مینیاتوری از دو ساز و کار برای عملکرد خود استفاده می‎کند: عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.
به عبارت دیگر، تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز (بیمتال) می‎باشد (شماره 5  در شکل زیر) که به‎وسیله عبور جریان مدت‎دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیور مینیاتوری شده و مدار را قطع می‎کند.
همچنین جریان اتصال کوتاه به‎وسیله یک سیم پیچ (شماره 7 در شکل زیر) که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد است به صورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیور مینیاتوری عمل می‎کند.
فیور مینیاتوری  از نظر کاربرد به تیپ‎های B روشنایی، C موتوری، D ترانسفورماتوری، K قدرت، Z بسیار حساس تقسیم‎بندی می‎گردد.

File:Circuitbreaker.jpgنوع مطلب : حفاظت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Circuit breaker، How Circuit Breakers Work،

       نظرات
سه شنبه 12 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
صداسنج دستگاهی است که برای سنجش تراز شدت و یا تراز فشار صدا به کار می‎رود. از کاربردهای مناسب این دستگاه، سنجش نویز زمینه جهت تعیین استاندارد یا غیر استاندارد بودن تراز صدای یک محیط است. البته امروزه با استفاده از نرم‎افزارهای مناسب می‎توان گوشی تلفن همراه را نیز به یک صداسنج مناسب تبدیل ساخت. در تلفن‎های همراه دارای سیستم‎ عامل اندروید می‎توان از نرم‎افزار Smart Tools برای این منظور استفاده نمود.

XL2 Audio and Acoustic Analyzerنوع مطلب : حس‎گرهای صوتی، دستگاه‎های اندازه‎گیری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Sound level meter، Sound pressure،

       نظرات
یکشنبه 10 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
یک عمل‎کننده خطی، عمل‎کننده‎ای است که جابجایی خطی تولید می‎کنند. در نقطه مقابل عمل‎کننده‎های خطی، عمل‎کننده‎های دورانی هستند مانند موتورهای الکتریکی. عمل‎کننده‎های خطی انواع مختلفی نظیر هبدرولیکی، نیوماتیکی، پیزوالکتریکی، الکترومکانیکی و ... دارند. علاوه بر کاربردهای وسیع این نوع از عمل‎کننده‎ها در صنعت، می‎توان از کاربرد جالب آن‎ها در بازکننده‎های دستگاه‎های درایور CD و DVD نام برد.

نوع مطلب : عمل‎کننده‎های جابجایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Linear actuator، Electric motor،

       نظرات
شنبه 9 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
       نظرات
شنبه 9 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
نوع مطلب : حس‎گرهای دما و حرارت، تصاویر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Resistance thermometer،

       نظرات
چهارشنبه 6 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق

نوع مطلب : حس‎گرهای دما و حرارت، تصاویر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : ترمیستور، Termistor، ترمیستور چیست؟،

       نظرات
سه شنبه 5 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
نوع مطلب : حس‎گرهای دما و حرارت، تصاویر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Thermocouple، ترموکوپل، ترمو کوپل یا زوج گرمایی،

       نظرات
سه شنبه 5 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
کوره‎های قوس الکتریکی (Electric Arc Furnace)  با یک قوس الکتریکی گرم می‎شوند. قوس الکتریکی حالتی از تخلیه الکتریکی در هوا یا دیگر محیط‌هایی است که معمولاً نارسانا هستند. 

نوع مطلب : عمل‎کننده‎های دما و حرارت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : Electric arc furnace، کوره قوس الکتریکی،

       نظرات
دوشنبه 4 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق
کوره های مقاومتی (المنتی) از ساده ترین کوره های ذوب فلزات هستند. این نوع از کوره‎ها بیشتر به‎عنوان کوره‎های نگهدارنده استفاده می‎شوند. المنت‎های کوره‎های مقاومتی از مهم‎ترین قسمت‎های این کوره است که در ابعاد و انواع مختلف ساخته می‎شود. بهترین محل قرارگیری مقاومت (المنت) در جداره و کف کوره است. ویژگی‎های کوره‎های مقاومتی، ساده بودن، مصرف برق زیاد، عدم آلودگی زیست محیطی و ... است.

نوع مطلب : عمل‎کننده‎های دما و حرارت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 4 آذر 1392
ناصر حافظی مطلق


( کل صفحات : 2 )    1   2   
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic