ابزار دقیق و اندازه گیری الکترونیکی
آنچه که قابل اندازه گیری است را اندازه بگیر و آنچه که قابل اندازه گیری نیست را قابل اندازه گیری کن (گالیله)
درباره وبلاگ


مروری بر فن آوری های مورد استفاده در ابزار دقیق و اندازه گیری الکترونیکی

مدیر وبلاگ : ناصر حافظی مطلق
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تیرماه امسال و درست بعد از وقتی که  دکتر احسان تهامی بلافاصله پس از جلسه دفاع دکترایش بدون یک ثانیه مکث و درنگ تمام کتابفروشیهای تهران را گشته بود برای پیدا کردن یک مرجع مناسب درس "مقدمهای بر مهندسی پزشکی" و چند تایی کتاب هم پیدا کرده بود اما هیچکدام باب دلش نشد،  بلافاصله به من زنگ زد با مضمون دعوت به همکاری برای نگارش یک کتاب مسألهمحور برای "مقدمهای بر مهندسی پزشکی". او در همان موقع تمام دفترچههای سؤالات کارشناسی ارشد و دکترای "مقدمهای بر مهندسی پزشکی" دانشگاههای مختلف را هم خریده بود.
به ما دو نفر سرکار خانم مهندس داورینیا هم که مدتها دروس حوزه مهندسی پزشکی را تدریس کرده بود، پیوست.
در آغاز کار، به انجام رساندن کار کتاب بسیار دوردست به نظر میرسید اما هیچکدام از ما نمیدانست که معجزه خیلی زودتر از این حرفها آغاز شده است.
هر هفته دوشنبه ظهر جلسه مشترک تدوین کتاب به شکل منظم برگزار شد و اوائل مهرماه بود که تقریباً کار تدوین به مراحل انتهایی خود رسید و فقط چند مسأله بهنظر لاینحل باقی ماند.
حالا باید دنبال ناشر میگشتیم. ناشر اول بعد از یک ماه امروز و فردا کردن درخواست ما را رد کرد. ناشر دوم کار را قبول کرد اما با این شرط که تمام هزینهها را نویسندگان بپردازند. ما هم قبول کردیم اما روند کار به اندازهای کند بود که منصرف شدیم. ناشر سوم تلفنی گفته بود که من بلد نیستم معجزه کنم و کتاب شما به زمان مقرر نخواهد رسید و هیچ کدام از این ناشرها نمیدانستند که معجزه خیلی زودتر از این حرفها آغاز شده است.
فقط خاطرم هست که دانشجویی علاقهمند، خیلی اتفاقی کتابی به من معرفی کرد که نام انتشاراتش "گسترش علوم پایه" بود و دقیقاً همان روش نشری را داشت که دنبالش بودیم. در کمال ناامیدی همه ما، احسان تهامی کمر همت بست و به تهران رفت و با این ناشر جدید به مذاکره نشست و اینجا تازه فهمیدیم که معجزه خیلی زودتر از این حرفها آغاز شده است.
رییس انتشارات، "دکتر مسعود نیکوکار" بود که همه ما او را میشناختیم. نسل ما با کتابهای "معادلات دیفرانسیل" و "ریاضی مهندسی" و "آمار و احتمالات" او بزرگ شده بود. اما آن روز تازه فهمیدیم که "دکتر نیکوکار" به معادلات زندگی و فرکانسهای امیدواری و احتمالات موفقیت هم تسلط کافی دارد.
از آن روز به بعد همکاری پایاپای نویسندگان و پرسنل انتشارات ادامه داشت. در زمان اندکی کار ویرایش و صفحهآرایی و طراحی جلد همه به شکل معجزهوار انجام شد. حتی انتشارات گسترش علوم پایه جور کمکاری طراحان سؤالات کنکور را هم کشید و تمام شکلهای بیکیفیت دفترچههای آزمون را دوباره ترسیم کرد. تهامی هم در بیست و چهار ساعت شبانهروز در حال پیگیری بود.
ساختار کتاب از یک درسنامه جامع اما در عین حال جمع و جور به همراه سؤالات طبقهبندی شده و پاسخ تشریحی سؤالات تشکیل شده بود و این یعنی همان چیزی که درس "مقدمهای بر مهندسی پزشکی" کم داشت.
در بیست روز آخر هر کدام از ما با وجود بیش از ده ساعت تدریس روزانه در چند دانشگاه فقط برای به سرانجام رسیدن کار بیش از دو یا سه ساعت در شبانه روز نخوابیدیم و جالبتر از آن داستان جدال ما و آن چند مسأله ظاهراً لاینحل در دقایق پایانی بود که هر کدام بعد از یک یا چند شبانهروز کلنجار رفتن،  اکثراً در حوالی ساعت 4 یا 5 بامداد حل میشد. یکی از این مسائل بدجوری به بنبست خورده بود ولی راهنمایی کوچک یک استاد قدیمی راه بسته را گشود. جدال مسائل سخت و آدمهای شکستناپذیر خاطره خوبی بود که یک کار گروهی به یاد ماندنی به خاطراتم افزود. اینک نسخه نهایی کتاب بیش از 200 مسأله و مثال حل شده دارد که رکوردی دست نیافتنی در حوزه مهندسی پزشکی است.
یک کار اداری طولانی بهمنظور گرفتن یک گواهی اشتغال به تدریس از دانشگاه پیام نور جهت ارسال به دفتر انتشارات را یک کارمند ساده دانشگاه پیام نور در عرض مدت کوتاهی انجام داد در حالی که من فقط تلفنی این درخواست را به او داده بودم و آنجا فهمیدم که انسانهای بزرگ فقط مخصوص کتابها و داستانها نیستند.
شب یلدا، کار ویرایش و بازبینی نهایی به اتمام رسید و کتاب در روز هفتم دی ماه  درکتابخانه ملی ثبت شد. شش ماه کار بی وقفه اینک معجزه وار به سرانجام  رسیده بود.
البته بدون شک هیچ کاری بدون نقص نیست اما قطعاً انجام دادن یک کار حتی اگر دارای نقص باشد بهتر از هیچ کاری انجام ندادن است. به هر حال سال 1392 سال پرکار و سختی بود اما معجزات خودش را هم داشت. به دانشجویان پنج دانشگاه قول داده بودیم که کتاب را به آزمون کارشناسی ارشد امسال برسانیم و با یاری همراهان معجزهگر به قول خود وفادار ماندیم.
 و زیباترین بخش کتاب به اعتقاد من صفحه تقدیمش بود و تقدیم شدن کتاب به مردی که پدر مهندسی پزشکی خراسان است. استادی که با وجود تمام مخالفتها و انتقادهای سختی که به او داشتیم همیشه با متانت به حرفهای ما گوش کرد و به ما آموخت که ابعاد انسانیت و اخلاق بسیار فراتر از منش سیاسی و چارچوب اعتقادی است.
و در نهایت باید عرض کنم که تمام این داستان را گفتم صرفاً برای این که بگویم:
 
جناب آقای دکتر سیداحسان تهامی
و
سرکار خانم مهندس فاطمه داورینیا
 
از تیرماه تا دیماه راه سختی توأم با فراز و نشیبهای بسیار طی شد. تنها باید اعتراف کنم:
همکاری با شما برای مردی که افتخارات چندانی ندارد، افتخار بسیار بزرگی بود.
 
 با احترام
 ناصر حافظیمطلق
 دیماه 1392
نوع مطلب : دستگاه‎های اندازه‎گیری، ابزار دقیق پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 8 دی 1392
ناصر حافظی مطلق
سه شنبه 22 بهمن 1392 09:31 ب.ظ
با تشکر به خاطر این خبر خوب.
خواستم قیمت کتاب رو بدونم و اینکه آیا این کتاب در کتابفروشی های سراسر ایران قابل خریداری هست یا اینکه فعلا فقط در تهران موجود هست؟
ناصر حافظی مطلقسلام

قیمت کتاب: 16000 تومان. محل تهیه: در تهران انتشارات گسترش علوم پایه (66905312 -021). اگر در مشهد هستید می توانید به گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی یا گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد مراجعه کنید. در صورتی که در هیچ کدام از دو شهر نیستید با آدرس ایمیل زیر مکاتبه کنید:
dfporganization@gmail.com
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic